Lokality | Potápění na Bali

 
Potápění / Lokality / Lokality

Lokality

KUBU  - Relax Reef

Tato lokalita je přímo před naším resortem. Potápění na Bali se provozuje většinou ze břehu. I zde využijeme naší oblázkovou pláž . Ta přechází v  korálové plochy od 3m do 80 metrů hloubky. Od 20 metrů sestupují do hloubky velká porostlá žebra nad kterými potkáte bělocípé žraloky, ploskozubce, hejna velkých kranasů a barakudy či murény. Pozorným očím neunikne ani čistící stanice s krevetami, listové ropušnice nebo kamenné ryby. Na nočním ponoru vám zatančí Španělská tanečnice a velké košaté hadice lovící chapadly svojí potravu. Lokalita je vhodná pro všechny potápěče a je přístupná ze břehu v kteroukoliv denní i noční dobu.Lokalita je díky svému profilu skvělá pro šnorchlováni,  potápění začátečníků i zkušené potápěče.

 

Slovenská parta potápěčů Pro kameramany a fotografy je pod vodou na Bali ráj

 

TULAMBEN

Tulamben je nyní asi nejznámější potápěčskou oblastí na Bali. Celá oblast na SV Bali je vyhlášená bezpečností svých lokalit, teplotou vody v rozmezí 27 – 30°C, plážemi z chrastících vyvřelých oblázků a černým sopečným dnem. Především fotografové tento tmavý podklad milují. Jejich obrázkům dodává syté barvy, jako když máte zvířata položená na černé tabuli. Je to ale hodně odlišné od potápění na světlých a prosvícených korálových útesech s bílým pískem. Viditelnost běžně dosahuje jen 12 – 15 m, ale tuto nevýhodu bohatě vyváží nepřeberné bohatství druhů ryb i bezobratlých, kterým tyto vody oplývají. Potápění se tu začalo rozvíjet již v roce 1979, kdy prví návštěvníci objevili jak bohatý je okolo vraku Liberty život. Dobré podmínky pro potápění se obvykle dostavují na začátku května a vydrží až do července. V srpnu a září přináší jihovýchodní monsuny velké vlny, což potápění dost ztěžuje. Koncem září se však podmínky opět zlepšují, voda se uklidňuje a nastávají ideální podmínky. Velkým překvapení pro mnohé z nás je dnes a denně fungující skupina místních nosiček, které si s úsměvem naloží na hlavu 2 kompletní potápěčské výstroje připnuté na lahev a odnesou vám je na požadovanou lokalitu. Váha výstroje často převyšuje váhu nosiče, ale to zde asi nikdo neřeší. První ponor zde naprostá většina turistů zažije na vraku Liberty, do kterého se hned zamiluje, ale postupně většina z vás zjistí, že tu není pouze Liberty, ale nesmírně bohaté jsou i ostatní lokality.

Typické nosičky potápěčské výstroje  

 

Vrak Liberty

– Z černé pláže plné oblázků zde vstoupíte na mělčinu, kde kameny v pěti metrech hloubky ustupují rovnému písčitému dnu, ale v tu chvíli vás již obklopují hejna ryb. Tento cca 120 metrový vrak americké zásobovací lodě leží přibližně 20 metrů od břehu v hloubce od 3 do 35 metrů. Svoji pouť tu ukončil při cestě na Filipíny v roce 1942, kdy byl torpédován Japonskou ponorkou. Po vyložení nákladu odpočívala vytažená na pláži až do roku 1963, kdy se probudila sopka Agung a svými otřesy a zemětřesením pohnula lodí do větší hloubky. Nečekejte zde však žádné strašidelné torzo. To, co z vraku dnes zbylo, připomíná spíše přirozený korálový útes, než lidský výtvor. Za léta pod vodou se z vraku stalo přirozené útočiště pro ohromující množství korálů a jiného podmořského života. Hejna kranasů, klipek, netopýrníků, perutýnů nebo velké barakudy spolu s rozlehlostí vraku zaručují, že se zde budete chtít potápět hned několikrát. Výjimečně krásný je vrak při nočním potápění a hodně z našich hostů tvrdí, že nezažilo lepší noční ponor, než na Liberty. I když jste zde na dovolené, určitě se vyplatí si jeden den přivstat a zažít na něm brzké ráno, kdy většina potápěčů ještě spí. Hejno asi dvaceti ploskozubců a velcí kranasové nejsou v tu dobu ještě vyplašení proudem potápěčů a bohatě vás odmění za ranní vstávání. Pro milovníky makro života zde čeká nevyčerpatelná zásobnice titěrných zvířátek jako jsou pigmey koníci, nahožábří plži, rozedranci, maskovaní krabi, listové ropušnice nebo vějířníci. Toto místo je naprostým rájem všech potápěčů i šnorchlařů.

Na vrak Liberty je od nás kousek Ploskozubci na nočním ponoru Jindra Soukal na ponoru ve vraku Liberty

 

Sun Rise

– Přímo před resorty se v Tulambenu rozkládá úžasně bohatá korálová zahrada (hloubka 5 – 20 m), kde jistě neminete malé černocípé žraloky, překrásně vybarvené papoušky, sasanky se svými klauny, písečné úhoře a žluto modré murénky. Krásami této zahrady se mohou kochat potápěči všech kvalifikací a jistě její kouzlo a malou hloubku ocení po některém z hlubších ponorů i ti zkušenější. Patří také k nejoblíbenějším místům šnorchlařů.

fotky Míši Vláškové    

 

Drop off

- Trochu adrenalinu vám jistě vnese do žil kolmá stěna s mírným převisem, která se táhne od břehu až do hloubky okolo 70 m. Celý útes ve skutečnosti tvoří tři oddělená lávová žebra, z nichž to první je nejdelší a nejvíce zajímavé. Viditelnost se tu stabilně pohybuje okolo 12 m a na svahu často narazíte na mírný, ale zvládnutelný proud. Podél stěny samotné však voda bývá zcela chráněná a klidná, takže se tu před proudem můžete dobře schovat. Velké korály a houby zde vyčnívají ze stěny a tvoří nádhernou scenérii, která pohladí vaší duši. Za stěnou následuje neméně bohatý svah posetý měkými i tvrdými korály.

Ohromná gorgonie na lokalitě, zde potkáváme žraloky  Bali pod vodou, nemůže být nudné Míša při zubní hygieně. Místo kartáčku krevetky

 

Batu Kelebit

– Krátká jízda malovanou rybářskou loďkou, kam se nevejde víc jak 3 potápěči, vám poskytne krásný pohled z moře na majestátní sopku Agung a malebná travnatá políčka okolo břehů. Za 15 min se dostanete k černým lávovým kamenům, které z vody vystrkují své výčnělky. Tři veliká, bohatě porostlá žebra zde prudce padají do velké hloubky a tvoří úkryt pro obrovské množství planktonu a tím i ryb. Od 15 m hlouběji najdete pravý ráj s velkými hejny ryb a obrovskými vějíři korálů. Skladbou života se tato lokalita hodně odlišuje od Tulambenu samotného. S trochou štěstí tu narazíte na bělocípé žraloky, větší rejnoky a druhy netopýrníků a klaunů, na které v Tulambenu nenarazíte. Je to asi také nejlepší místo, kde můžete narazit na velká pelagická zvířata. Mělčiny v těchto místech bolestně zasáhlo El Niňo, ale nyní se poškozené korály již opět dobře zotavují. Viditelnost je tu díky proudům z otevřeného moře většinou velmi dobrá, kazí ji jen množství planktonu, přes který je jen těžko vidět. Počítejte zde ale se studenější vodou než v Tulambenském zálivu. Tuto lokalitu doporučuji spíše pro zkušené potápěče.

 

Ostrov NUSA PENIDA

Manta Point- Když se rychlou a silnou lodí začnete vzdalovat od Bali, po 20 min jízdy projedete úzkým kanálem mezi ostrovy Nusa Penida a Nusa Lembongan a před vašima očima se otevře nedozírný Indický oceán lemovaný divokými útesy ostrova, které ční do 100 m výše. Příbojové vlny tu omýlají vysoké stěny a vybrušují v nich průrvy a jeskyně, které tvoří dramatické přírodní scenérie. Na jihovýchodním okraji Nusa Penidy je v bezpečí zátoky ukryta čistící stanice v podobě desetimetrové homole. Na její vrchol v cca 3 metrové hloubce naplavávají v poměrně hojném počtu obří rejnoci Manta, aby je drobné rybky zbavily různých parazitů. Tento ponor je zcela bezpečný i pro méňě zkušené potápěče. Jeho max. hloubka dosahuje 14 m a patří k zážitkům na celý život. Jediné co vás zde může zaskočit jsou vlny, které s vámi pohupují nahoru a dolů, takže je třeba se dobře vyvážit, zavěsit se na žaket a jen čekat až připlují. A až je spatříte, nepodléhejte příliš velké euforii a nesnažte se na ně sáhnout, nebo se jim přiblížit na dotek, jinak odplavou a jen tak je znova nezahlédnete. Dno této lokality je z bílého vápence, ale bohatstvím korálových zahrad opravdu neoplývá. Hlavním důvodem, proč se sem jezdíme potápět jsou manty, makrely, tuňáci a popřípadě jiná pelagická zvířata. Pro citlivé jedince není hanbou si před výjezdem z Padang Bai vzít místní růžový “kinedryl” aby se vám cestou nevzbouřil žaludek.

Manta point z výšky Tyto krásné obry stojí za to potkat Připlouvají až na dotek...

 

Crystal Bay

Představte si panenskou zátoku s palmami a bílým pískem ležící v ústí kanálu mezi ostrovy Nusa Penida a Nusa Lembongan. Uvnitř je dobře kryta před proudy takže pod hladinou ukrývá bohaté korálové zahrady, které postupně přecházejí do strmého svahu. Na tomto svahu najdete několik čistících stanic s klipkami, které v sezoně využívají hlavně mesíčníci - Mola mola. Pokud jste je ještě neviděli, zavítejte na tuto lokalitu v průběhu letních měsíců, nebo brzy na podzim. Svah je na ústí do kanálu díky pravidelnému výskytu silných proudů pokryt pouze nízkým porostem korálů, ale to vyváží obrovská hejna ryb, která zde čekají na studené proudy nesoucí jim potravu. Pro vás to znamená vzít si na sebe raději něco teplejšího (5 – 7 mm) a nezapomenout na haubnu. Max. hloubka ponoru je 30 m, ale to doporučuji pouze pro velmi zkušené potápěče. Jinak se držte v hloubce do 20 m a dobře sledujte průvodce znalého místních poměrů. Obezřetnosti zde není nikdy dost! Dostat se s proudem až do kanálu by vám ponor rozhodně neulehčilo. Před ponorem určitě zkontrolujte, že sebou máte dekompresní bójku. V korálových zahradách můžete často potkat černo-bíle pruhovaného hada vodnáře, rozedrance nebo ropušnice.

Pohled na lokalitu ze břehu Jindra Soukal na svahu v Crystal bay Měsíčníci - tyto obry najdete nejčastěji od srpna do října

 

Lokalita SD a PED

Severní pobřeží Nusa Penidy lemují bílé pláže u nichž místní domorodci pěstují v mělké vodě mořské řasy. Mělčiny jsou tu porostlé bohatými koberci korálů a velmi často tu viditelnost dosahuje 20 m a více. Najdete zde jednoduché lokality, kde se bez větší námahy můžete nechat unášet proudem a při tom sledovat korálová pole v hloubce od 3 do 30 metrů. Lokalita je vhodná pro všechny potápěče, zkuste zde s proudem spolupracovat a při ponoru ho využívat ve svůj prospěch. Dekompresní bóje je i zde nezbytná.

 

LOKALITY DOSTUPNÉ lodí z PADANG BAI

Ostrovy Tepekong a Mimpang

Ostrůvek Tepekong, který má spíše tvar vysokého klobouku, je známý pro hojný výskyt žraloků, větších korálových ryb a v letní sezóně i měsíčníků. Dno je oživeno jeskyňkami, ale díky místním proudům je většina porostu jen nízkého vzrůstu. Na náročné a zkušené potápěče tu na výběžku ostrova čeká v hloubce 30 - 40 m velmi malebný rozervaný kaňon. Je to asi nejkrásnější místo, které má neuvěřitelnou atmosféru. Vypadá spíše jako podvodní kamenný amfiteátr, který byste čekali spíše někde v Arizoně. Zcela jistě tu narazíte na bělocípé a černocípé žraloky, hejna pyskounů, větší murény, ropušnice a v mělčí vodě i želvy. Počítejte ale s tím že kaňon lze navštívit pouze v době malých proudů a pouze s průvodcem, který to tu velmi dobře zná. Z druhé strany je však ostrov bezpečný a všechny potápěče láká množstvím druhů ryb a bezobratlých živočichů, které blízko pobřeží nenajdete. Opět zde doporučujeme mít v kapse dekompresní bójku.

Ostrovy Mimpang a Tepekong Mořská želva pasoucí se na řasách Bójku by tu měl mít a OVLÁDAT úplně každý potápěč

 

Ostrov Biaha

Jen 15 min jízdy lodí za Tepekongem leží další z malých ostrůvků, který potápěči s oblibou vyhledávají. Láká především milovníky bělocípých žraloků, kteří odpočívají v jeskyni asi 8-10 m hluboko. Jeskyně je poměrně prostorná. Na jejím dně ani nenajdete vířící se sediment, takže se do ní pohodlně vejde až 10 potápěčů. Ostrov je díky své poloze vystaven silným proudům, taže porost korálů je nízký a je třeba se schovávat v “závětří” mimo jejich dosah.

Podvodní jeskyně na ostrově Biaha    

 

Blue Lagoon

Z Padang Bai se sem dostanete do deseti minut lodí. Jedná se o nenáročnou lokalitu, která nabídne velké možnosti pro makro fotografování. Bílý písek pokrývá celé dno a dodává vodě sytě modré odstíny. Korálové porosty v sobě ukrývají mnoho ryb a bezobratlých, kterým poskytují úkryt i ochranu při rozmnožování. Pozorné oči, nebo místní průvodce vám pomohou najít druhy, které se v místních podmínkách velmi dobře maskují a využívají místních skrýší. Zcela jistě tu najdete velké rozedrance, listové nebo jiné ropušnice a kamenné nebo krokodýlí ryby. Do spleti korálů zde často kladou svá vajíčka velké sépie. Ponor je vhodný pro všechny potápěče a fotografy především. Maximální hloubka je 25 – 35 m, ale nejvíce života a radosti stejně najdete do hloubky 10 m.

 

Channel

Tuto lokalitu přímo pod vjezdem do přístavu v Padang Bai uvádím pro milovníky želv a žraloků bělocípých. Také se tu téměř vždy objeví něco, co jste doposud ještě neviděli. Vzácné druhy ropušnic a nahožábrých plžů jsou toho příkladem. Kanál spadá do hloubky 30 m, kde se pod převisy ukrývají žraloci a rejnoci. Proudy vám tu nehrozí, jen se nevynořujte uprostřed plavební dráhy trajektu, ale u kraje zátoky, kde se lodě obloukem vyhýbají vyčnívajícím útesům.

Ostrov Menjangan

Menjangan je součástí národního parku na západní straně ostrova. Z počátku byl známý především díky výskytu místních jelenů, po kterých získal i své jméno. Cesta není nijak dlouhá, lodí se tam dostanete asi za 30 min. Bývá tu velmi dobrá viditelnost, dosahující někdy až 50 m. Od ledna do března zde ale můžete narazit na velké vlny. Celý ostrov je vápenatého původu s bílým písčitým dnem. Potápěčské lokality zde nabízejí snadné a pohodové ponory s množstvím života a pouze mírnými proudy. Velké stěny a korálové schody s dobrou viditelností, nabízí množství měkkých korálů a především mnoho zdravých a bohatých Gorgonií. Ty naznačují, že tu proudy opravdu nejsou příliš silné a množství planktonu a tudíž i potravy pro ostatní ryby je dostatečné. Není to ale nejlepší místo na setkání s velkými pelagickými zvířaty.